Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Kuru ciltler için günlük cilt bakımı nasıl olur? Kuru cilde sahip olmak, bazen yağlı ve karma ciltlerden daha rahatsız edici olabilir. Kuru cilt bakımı için günlük rutinler bu noktada yardımcı olabilir. Doğru cilt temizleme ve nemlendirme aşamaları, oldukça etkin ve verimli sonuçlar almanızı sağlayabilir. Cildinize ve cilt probleminize uygun olmayan bir ürün seçmeniz halinde, kuruluğun geçmesi bir yana, daha kötü bir hal de alabilir.

Siyah noktalar ve gözenekler açısından kuru ciltler avantajlıdır. Ancak, bu durumun avantajlarından yarar sağlamak için cildin pullanmasının önüne geçmek gerekir. Uygun bir cilt temizliği ve nemlendirme, tüm cilt tipleri gibi kuru ciltlerin de en büyük ihtiyacıdır. Aksi halde kuru ciltlerde daha erken çizgiler belirdiği içi kırışıklıklar oluşabilir. Öncelikle cildin PH dengesini bozmayacak bir tonik veya jel seçmelisiniz. Cildinizi derinlemesine temizledikten sonra bir serum ya da yoğun nemlendirici kullanabilirsiniz. Cildinize masaj yaparak günlük bakım rutininizi tamamlayabilirsiniz. Seçeceğiniz nemlendirici ürünün yağ bakımı içeriğine sahip olması, kuru ciltler için vazgeçilmez bir seçenek olmalıdır.

 

Kuru Cilt Oluşumuna Sebep Olan Faktörler Neler?

Birçok etkene bağlı olarak gelişen cilt kuruluğu, oldukça sıkıntılı olabilir. Öyle ki, zaman zaman çatlama hatta çatlakların kanamasına kadar giden bir süreç meydana gelebilir. Bu durum, çoğunlukla kuruluğun dikkate alınmaması ile ortaya çıkacak problemleri gösterebilir. Çatlaklara sebep olmadan kuruluğu gidermek için bakım uygulamak, en önemli noktadır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer konu ise doğru ürün seçimini kapsar.

Kuru cilt oluşumu; mevsim değişikliği, yaş faktörü, hava kirliliği ve çok sıcak su ile banyo yapmak gibi birçok etkene bağlıdır. Bunların sonucunda ise kuru ciltler için günlük cilt bakımı nasıl olur? Sorusuna cevap aranır. Yoğun neme ihtiyaç duyan kuru cilde sahip olanlar, ürünlerin yağ ne suyu hapseden içeriklere sahip olup olmadığına bakmalıdır.

 

Kuru Ciltler İçin Tavsiyeler Neler?

Kuru ciltler için doğal yağlar, mucize niteliğindedir. Seçilen ürünlerin değerli yağ ve yağ asitleri içerip içermediğine dikkat etmeniz gerekir. shea, jojoba, argan, hindistan cevizi yağı ve tatlı badem yağı gibi yağ içeriğine sahip ürünler, yoğun nem sağlar. Ayrıca, E vitamini de cildi canlandıran özelliklere sahiptir. Bunun yanında cildi soğuk ve rüzgardan, çok sıcak sudan ve ovalamaktan da korumak gerekir.

Günlük temizleme ve yoğun nemlendirme adımlarını atlamamak, kuru ciltlerde pullanma ve gerginlik hissini ortadan kaldırır. Işıl ışıl neme doymuş bir cilt için günlük bakım ihmal edilmemelidir. Ayrıca, yoğun kimyasal ya da cilt bariyerini bozan ürünlerden de uzak durmak gerekir. Nemsiz, kuru ve soğuk ortamlardan da cildinizi korumanız önemlidir. Bunların dışında kuru ciltler, güneşe karşı en hassasiyet gösteren cilt tipleri arasında yer alır. Cildinizi güneşten korumak için birkaç saatte bir tekrarlayacağınız bir güneş koruyucu, isteklerinize cevap olacaktır.

 


Diğer tüm bloglar