Makyaj En İyi Nasıl Temizlenir?

Makyaj En İyi Nasıl Temizlenir?

Makyaj En İyi Nasıl Temizlenir?

Hafif ama son derece etkili bir temizleyici arayışınız, aceleye gelmemesi gereken bir adımdır. Cilde zarar vermeden su bazlı makyajı etkili bir şekilde temizleyen ürünler vardır. Sabunsuz temizleyiciler, cildin doğal PH seviyesini koruduğu için tüm cilt tipleri için uygun olabilir. Waterproof makyajları çıkarmak, genellikle bundan daha zordur. Bu da cildimize nazik olmadan makyajı temizlemeye yönlendirebilir. Ancak, yağ bazlı makyaj temizleyici ürünler, cildimizi sert hareketlere maruz bırakmadan tüm makyajın temizlenmesini sağlar.

Cildinize ihtiyaç duyduğu derinlemesine temizlik hissini veren bunun dışında da seçenekler bulunur. Makyaj en iyi nasıl temizlenir? Sorusunun içeriğinde aslında cilt tipiniz ve diğer özellikler de önem taşır. Cildinizdeki kiri ve yağı çeken küçük moleküller kullanarak makyajı temizleyen misel su olarak bilinen ürünler de iyi bir tercih olabilir. Misel su, cildi temizler ve tek adımda nemlendirir. Genel olarak, misel suyu tüm cilt tipleri için mükemmeldir ve cildi doğal yağlarından arındırmadan gözenekleri temizler. Bununla birlikte, yağlı cildiniz varsa, su bazlı bir temizleyici kullanmanız çok daha uygun olacaktır.

 

Makyaj Temizleme Aşamasında Önemli Noktalar Neler?

Makyaj en iyi nasıl temizlenir? sorusu cevaplandıktan sonra, temizleme aşamasında nelere dikkat edilmeli gibi detaylar da önem kazanır. Makyaj yaparken olduğu gibi temizlerken de cilde nazik davranmak, en önemli kısımdır. Cildin sarkması, çizgiler oluşması gibi durumların ortaya çıkmaması için cildimize her zaman nazik davranmamız gerekir.

  • • Gözler için seçeceğiniz temizleyiciyi kullanırken tahriş etmeyecek kadar nazik olmalısınız.
  • • Makyaj mendiliniz varsa bunu da kullanabilirsiniz. Makyaj temizleyici mendiller genelde fazla tercih edilmez. Uygun olmasına rağmen, hassas ciltleri rahatsız edebilecek sert bileşenler içerirler. Makyaj temizleyici mendiller mevcut tek seçeneğinizse, mendili kullandıktan sonra yüzünüzü suyla hafifçe durulayabilirsiniz.
  • • Soğuk su ile yıkamak, gözenekleri sıkılaştırır. Seçtiğiniz temizleme ürünü sonrasında, yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz.
  • • Cilt tipinize göre uygun olacak bir nemlendirici veya gece kremi uygulayabilirsiniz. Yoğun nemlendirme özelliği olan bir tercihte bulunmanız yerinde olacaktır.

 

 

Makyaj İyi Bir Şekilde Temizlenmediğinde Neler Olur?

Makyajınızı temizlemeden uyumak, cildinizin erken yaşlanmasına ve akne, siyah nokta problemlerinin oluşumuna sebep olur. Bunun yanı sıra, cildinize uygun olmayan sert makyaj temizleyicileri kullanmak, işleri daha da kötüleştirebilir. Cildinizde çizikler oluşturarak cilt bariyerini bozan bu durumlar, lekelere de sebep olabilir. Aynı zamanda iyi bir şekilde temizlenmeyen ciltte gözenekler tıkanır. Bu da cilt yüzeyinde pürüzler olmasına neden olabilir.

Kuru ve pullanan bir cilt, özellikle makyaj aşamasında kabus olabilmektedir. Makyaj iyi temizlenmediğinde ve temizleme sonrası nemlendirici kullanılmadığında karşılaşılacak sonuç ne yazık ki kepeklenen bir cilttir. Bunun yanı sıra, sadece temizleyici mendil ya da su, makyaj temizlemek için yeterli değildir. Bu işlemi önemsemeden sonrasında sabun içermeyen bir temizleyici ile durulamazsanız, gözeneklerin tıkanması ile karşılaşabilirsiniz.

 


Diğer tüm bloglar