Şampuan Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Şampuan Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Şampuan Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Saç bakımının büyük ve önemli bir kısmını, temizliği oluşturur. Düzenli aralıklarla saç temizliğini gerçekleştirmek, daha sağlıklı uzamasını, ışıltısını ortaya koymasını, saç derisini tıkayan kirlerden arınmasını sağlar. Bu kadar önemli bir görev üstlenen şampuanların özenle seçilmesi gerekir. Şampuan alırken dikkat etmeniz gereken, sizin için ideal özellikleri sunan şampuana ulaşmanız için hesaba katmanız önerilen birkaç faktör bulunur. Şampuan seçim sürecinde bu faktörlere dikkat ederek harika bir saç temizlik rutini kazandıracak şampuanlara ulaşabilirsiniz.
  

Şampuan Alırken Dikkat Edilecek 5 Madde Nedir?

Güneş koruyucular uygulanmadan zararlı ışınların altında kalmak, cilt üzerinde kısa vadeli ve uzun vadeli yıpratıcı etkilere sahiptir.

1. Saç tipinize uygun şampuan seçin.

Özen göstermeniz önerilen ilk nokta, saç tipinizle uyum sağlayacak bir şampuan seçmektir. Saçlarınızda dönemsel olarak karşılaşabileceğiniz sorunlara uygun özellik göstermesine de dikkat etmeniz önerilir. Farklı saç tiplerine uygun alternatifleri bulunan şampuanlar arasında:

- Kepek karşıtı - Saç dökülmesi karşıtı - Yağlı saçlara uygun - Hassas saç derisine uygun - İncelmiş ve zayıf telli saçlara uygun - Her gün / sık kullanıma uygun seçenekleri yer alır.

 

2. Şampuan paraben içermemeli.

Paraben, cilt üzerinde hassaslık ve tahriş gibi sorunlara yol açabilen bir koruyucu maddedir. Seçtiğiniz şampuanının içeriğinde kesinlikle bulunmaması gereken bir maddedir. Saç derisinin kurumasına neden olan bu madde, saç dökülmesine bile neden olabilir.

3. İçerisinde bitkisel içerikler, yağlar ve özütler olan şampuanları tercih edin.

Formüllerinde bitkisel içeriklerin ve doğal yağların yer aldığı şampuanlar, saçın güçlenmesine yardımcı olur. Doğal etki süreçleri sayesinde saça daha canlı bir görünüm kazandırır.

4. Saç dökülmesi için Omega 6 ve Omega 9 içeren şampuanlar kullanın.

Doymamış yağ asitleri olan Omega 6 ve Omega 9, saç dökülmesi konusunda destek sağlayan unsurlardır. Saç tellerinin dış etkenlerden dolayı gördüğü hasarlardan korur ve bu şekilde güçlenmesini sağlar. Güçlenen saç tellerinin dökülme oranlarında azalmalar görülür.

5. İşlem görmüş saçlara yumuşak içerikli şampuanlar uygulayın.

Boya ve ısı gibi çeşitli işlemlerden geçirilmiş saçlar, dış etkenlere karşı daha hassas bir haldedir. Bu nedenle şampuan seçimlerine ekstra özen gösterilmesi gerekir. Boyanmış veya ısıl işlem görmüş saçlara sahip bireylerin, buna uygun olarak tasarlanmış şampuanları kullanması önerilir. Hassas saçlar için, dökülme eğilimi gösteren saçlar için veya incelmiş saçlar için kullanıma uygun olan şampuanlar da bu saç tipinde tercih edilebilir.

 


Diğer Tüm Bloglar