Vücutta İrinli Sivilce Neden Olur?

Vücutta İrinli Sivilce Neden Olur?

Vücutta İrinli Sivilce Neden Olur?

Vücutta irinli sivilce neden olur? Gündelik yaşamımızı etkileyebilen ve görüntümüzü de deforme eden irinli sivilceler birçok duruma bağlı oluşabilmektedir. Cildimizdeki gözeneklerin hava almayarak yağdan tıkanması, ölü cilt hücrelerinin bakteri oluşturarak cilt gözeneklerini tıkaması gibi nedenler ile oluşmaktadır. İrinli sivilce tüm bu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkarak enfeksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu durumu kullanılan makyaj ürünleri, kullanılan yöntemlerin yan etkileri ve hormon değişiklikleri de yapabilmektedir. İrinli sivilce azaltıcı çözümler, sivilcenin boyutuna, cildimizde bulunma süresine ve bırakabileceği hasara göre değişiklik gösterebilir. Sivilce kremi veya çeşitli dermokozmetik ürünler ile önlenebilecek irinli sivilceler olduğu gibi daha ileri vakaya sahip sivilcelerde görülebilir. Çözüm bulunamayan uygulanmayan irinli sivilceler ise ciltte leke bırakabilir, çukur oluşturabilir ve yara oluşumuna neden olabilir.

 

İrinli Sivilce Nedir?

İrinli sivilce, bakteri, yağ ve ölü deri hücrelerinin cildi tıkaması sonucu ortaya çıkan bazen beyaz uçlu bazen kırmızı şişliklerdir. Yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda yaygın olarak görülse de aslında vücudun hemen her yerinde oluşabilir.

Cildimizin birçok yerinde çıkabilecek irinli sivilceler, gündelik hayatımızı aksatabilecek kadar gelişebilir ve cildimizde tahribata neden olabilir. Bunun için iyi bir çözüm yöntemi ve irinli sivilceyi giderebilecek krem araştırmasında bulunabilirsiniz.

 

Sivilce Türleri Nelerdir?

Hemen hemen her insanın cildinde zamanla oluşan sivilcelerin dört darklı çeşidi bulunmaktadır. Bu sivilce türlerine papüller, püstüller, nodüler ve kistler denmektedir.

Papüller: Cildin üzerinde ortaya çıkan pembe ve şişkin sivilcelerdir. Beyaz ya da siyah olarak vücudumuzda çıkabilir, belirli bir bölgesi yoktur.

Püstüller: Beyaz noktalara benzese de daha kırmızı renge sahip sivilce türüdür. Kırmızı rengi ile birlikte ölü deri hücreleri ve bakterilerden meydana gelmektedir.

Nodüller: Ağırıyı hissettiğimiz bu sivilce türünde belirli bir merkez yoktur. Vücudun farklı noktalarında ortaya çıkabilir. Cildimizde yara gibi farklı rahatsızlıklara da neden olabilir. Kısacası iltihaplı yumru diyebiliriz.

Kistler: Şiddetli bir şekilde ağrısını hissetiğimiz sivilce türüdür. Cildimizin alt katmanlarında oluşmaya başlar ve büyüktürler. İçleri irin ve iltihap ile doldur. Bazı kişiler ağrılarına dayanamadıkları için doktor kontrolünde müdahale edilir.

 


Diğer tüm bloglar