Selülit Kimlerde Olur?

Selülit Kimlerde Olur?

Selülit Kimlerde Olur?

Selülit sıklıkla kadınlarda görmeye alışık olduğumuz fizyolojik bir durumdur. Ergenlik çağındaki erkek ve kız çocuklar, bebekler ve yetişkinlerde zaman zaman selülit oluşumu doğal bir durumdur.

Selülit yağ hücrelerinin aşırı büyümesi ve onları bir arada tutan bağ doku arasında şişkince görünmesi ile halk arasında portakal kabuğu görünümü de denilen haliyle ortaya çıkar. Selülit neden oluşur, selülit görünümü nasıl düzelir ve selülitlerin oluşmasını nasıl engelleriz gibi sorularınıza gelin beraber daha yakından bakalım.


Selülit Neden Oluşur?

Selülit yağ hücrelerinin büyümesinden kaynaklanan bir durumdur. Birçok farklı sebepten kaynaklanabilen bu durum olağandır ve büyük çoğunlukla bir problemle ilişkili değildir. Peki, selülit neden olur?

1. Hormonal değişimler (Ergenlik, hormon desteği almak, menopoz, çocuk sahibi olma vb.) 2. Genetik eğilim
3. Sağlıksız beslenme
4. Sigara kullanımı
5. Hareketsiz –sedanter- yaşam (Sürekli olarak masa başında bulunmak, oturarak günün çoğunluğunu geçirmek)
6. Çok dar kıyafetler tercih etmek
7. Hızlı kilo almak/vermek gibi birçok farklı sebep selülit oluşumunun suçlusu kabul edilmektedir.

Sıklıkla kadınlarda görsek de selülit, erkeklerde de rastlanan durumlardandır. Sadece kilo veya vücut kitle indeksi ile alakalı olmayan bu görünüme çok zayıf kişilerde de rastlayabilirsiniz. Temeldeki problem beslenme ve egzersizin yetersiz olmasından kaynaklansa da kadın olmak ve kadınlık hormonlarının (östrojen) hâkim oluşu selülit oluşumunu destekleyebilir.


Selülit Nasıl Düzelir?

Halk arasında portakal kabuğu görünümü olarak adlandırılan selülitler farklı seviyelerde olabilmektedir. Düzelmesinde de bu aşamalar önem taşır.


• Derece 1: Yatarken, ayakta dururken veya otururken herhangi bir sorun fark edilmez. Elle sıkma esnasında selülit görünümü oluşur.
• Derece 2: Uzanırken cilt pürüzsüzdür ancak ayakta durulduğunda belli bölgelerde çukurlaşma, gamze görünümü olabilir
• Derece 3: Ayakta dururken ya da uzanırken fark etmeksizin müdahale olmadan portakal kabuğu görünümü olur.


Selülitlerin geçmesinde özel bir metot olmadığı gibi doktorlar tarafından bir sağlık sorunu olarak tanımlanmamıştır. Bu sebepledir ki ufak değişimler ile adım atmak ilk seçeneğiniz olabilir. Selülit görünümünü düzeltmek için neler yapılabilir denildiğinde bazı öneriler ile değişime adım atabilirsiniz.


i. Bol su içmek: Vücutta suya bağlı ödem ve şişkinlik de bölgesel olarak yağlı gösterebilir
ii. Düzenli olarak egzersiz yapmak: Kan dolaşımınızı ve genel sağlığınızı destekleyen egzersiz aynı zamanda fazla kilolarınızın da verilmesine destek olarak yağlı görünümün azalmasına yardım eder.
iii. Vücudu sıkmayan rahat kıyafetler tercih etmek: Bu sayede kan dolaşımınızın engellenmesinin önüne geçebilirsiniz.
iv. Bölgesel olarak masaj yapmak, selülit kremleri kullanmak: Selülit kremleri ve masaj ürünleri sorunlu bölgenin kan dolaşımını uyararak yağ yakım sürecine destek olabilir. Bu sayede fazla büyümüş yağ hücrelerinin olduğu yerlerde portakal kabuğu görünümünün azalmasına yardımcı olabilirsiniz.


DİĞER BLOG YAZILARI