Selülit Nasıl Gider?

Selülit Nasıl Gider?

Selülit Nasıl Gider?

Halk arasında portakal görünümü olarak da adlandırılan selülit yapıları pek çok kimse için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Güzellik kaygılarının oluşmasında da önemli bir sebep olarak gösterilen selülit yapıları temelde cilt üzerinde küçük çukurcukların oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda selülitlerin 20 yaş üstünde 10 kadından 8 inde olduğu tahmin edilmektedir. Bu durumsa selülitlerin ne kadar yaygın olduğunu göstermektedir. Üstelik selülit oluşum nedenlerinin neredeyse yarısı genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Yani her ne kadar selülitler halk arasında kötü bir cilt sorunu olarak nitelendirilse de, oldukça geniş bir kitleyi etkileyen selülitlerden nefret etmek için bir neden yoktur. Tersine selülitlerinizin görünümünü azaltmak için farklı yöntemlerden yararlanabilir böylece pürüzsüz ve sağlıklı cilt dokusuna yaklaşabilirsiniz. Selülitlerinizin giderilmesindeki ilk adım ise onlarla barışmaktır! Ardındansa bazı öneriler şu şekildedir;

• Optimal sağlığın ve hayal niteliğindeki bir cildin en büyük sırrı su içmektir. Su lenfatik akışı düzenlediği ve cilt dokusunun dengesini sağladığı için gün içinde önerilen miktarlarda tüketilmelidir.
• Selülit görünümünün azaltılmasındaki bir diğer büyük fark yaratacak etmen ise kilo kaybıdır. Fazla kiloya bağlı oluşan selülitler, kişinin normal kilosuna dönmesiyle birlikte kaybolmaya da başlayacaktır.
• Pek çok hastalıkta rolü olan sigaranın bırakılması ve tüketim miktarının azaltılması da selülit görünümünün giderilmesinde etkili olabilmektedir.
• Sağlıklı bir cildin ve bedenin yolu mutlaka spordan geçmektedir. Düzenli yapılan egzersizler de özellikle uyluk bölgenizin kas yapısını geliştirerek selülitlerin sizden uzaklaşmasını destekleyecektir.
• Bölgesel masajlar da selülit görünümünün giderilmesinde oldukça etkili olabilmektedir. Bunun için fırçalardan ya da çeşitli masaj aletlerinden yararlanabilirsiniz.
• Cilt yüzeyinin onarılmasını, pürüzsüzleşmesini ve daha aydınlık bir görünüm kazanmasını istiyorsan, genel vücut bakım ürünlerinden yapabilirsiniz. Bu doğrultuda çeşitli maskeler, peelingler ve doğal yağ çeşitleri sizin yardımınıza koşacaktır.


Selülitten Kurtulmak Mümkün Mü?

Selülitlerden tamamen kurtulmak bir şehir efsanesidir. Çünkü deri altında bulunan dokunun ve kolajenlerin sertleşerek basık bir hal almasına sebebiyet veren selülit oluşumları herhangi bir değişim göstermez. Ancak selülit görünümünün azaltılmasında oldukça etkili metotlar bulunmaktadır. Bu yüzden düzenli bir diyet listesi ile beraber vücut sağlığına dikkat edilmeli, cilt sağlığı için çeşitli yöntemler denenmelidir. Gerekirse bir dermatologdan da yardım alınabilmektedir.


Selülit Neden Oluşur?

Selülit oluşumu deri altında bulunan bağ dokunun ve yağ tabakasının olumsuz etkileşimi ile meydana gelmektedir. Deri ve bağ doku arasında bulun yağ tabakası bağ dokunun esneklik kapasitesi azaldıkça zamanla sertleşmeye ve yığılmaya başlar. Bu durumsa deri üzerinde çeşitli çöküntülere ve çıkıntılara sebep olur. Zamanla sertleşen doku daha da kötü bir hal alabilmektedir. Selülit sorununun kadınlarda erkeklere oranla çok daha büyük oranlarda görülmesinin sebebi ise, kadınların bağ dokuları erkeklerin çapraz olarak dizilmiş bağ dokularının aksine düz bir şekilde yığılmasından kaynaklanmaktadır.


Selülit Oluşumu Kaç Yaşında Başlar?

Selülit oluşumu özellikle 20 yaş üstü kadınlar için bir tehlike olsa da, erkek kadın fark etmeksizin selülitler 13-14 yaş itibariyle oluşmaya başlayabilir. Bu durumsa aslında selülitin sadece yaşlılığa, bakımsız ve özensiz bir vücuda, kötü alışkanlıklara ya da kiloya bağlı oluştuğu düşüncesini yıkmaktadır. Sadece genetik özellikler bile selülit oluşumuna çok genç yaşlarda neden olabilir.

DİĞER BLOG YAZILARI