Temizlik Ürünleri Dezenfektanlar

Temizlik Ürünleri Dezenfektanlar

HİJYEN, VİRÜSÜN BAŞ DÜŞMANI

Dünya büyük bir salgınla mücadele ediyor. Psikolojik ve bedensel olarak bizi fazlasıyla etkileyen bu süreçte kendimizi mutsuz hissetmemeliyiz. Bunun yerine almamız gereken önlemlere yoğunlaşmalı, elimizden geldiğince uzmanların uyarılarını ciddiye alarak süreci gözlemlemeliyiz. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) ve Sağlık Bakanlığının defalarca yinelediği gibi ellerimizi, vücudumuzu ve yüzeyleri sık sık temizlemek covid 19 virüsünden korunma ve yayılımı engelleme konusunda en temel önlem.

 

Virüslerden korunmada el temizliğinin önemi

Ellerimiz gün içinde birçok yerle temas eder. Yiyeceklerimizle de, ayakkabı ve anahtar gibi kirli eşyalarımızla da temas halinde olan ellerimizi sık sık yıkamamız gerekir. Kirli ellerle yüzümüze, ağzımıza, burnumuza dokunduğumuzda virüslerin solunum yollarımızla temas etmesine sebep olabiliriz. Diğer insanlarla olan nesne alışverişlerinde de virüs yayılımını hızlandırabiliriz. Bu yüzden sıklıkla el yıkamak veya dezenfektan kullanmaya özen göstermek önemli.El temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler neler?

Virüslerin yayılımını önlemek için sık sık ellerimizi yıkamamız gerektiğini biliyoruz. Peki, el temizliğinde önemli olan kurallara yeterince hakim miyiz? Basitçe ve hızlıca elleri yıkamak, şu dönemde yetersiz. Bunun için ellerimizi nasıl yıkadığımıza dikkat etmemiz gerekiyor.


  • Ellerimizi hızlıca yıkamak yerine en az 20 saniye boyunca ovalamamız gerektiğini bilerek el temizliğimize başlamalıyız.
  • Bu 20 saniye içinde ellerimizin her bölgesinin sabunlandığından ve tırnaklarımızın içlerinin dahi temizlendiğinden emin olmalıyız.
  • Ellerimizi sabunladığımız bu süre içerisinde musluğu kapattığımızdan emin olmayı da unutmayalım. Su kaynaklarını çabucak tüketmek istemeyiz, öyle değil mi?


Doğal temizleyiciler ve sıvı sabunlar

Cildimizi, ellerimizi ve yüzeyleri temizlerken ne tür bir sabun kullandığımız da önemli bir olgudur. Genellikle birçok insan maddi durumu düzeyinde bir temizleyici sabun edinir. Bazı insanlar da antibakteriyel özellikli temizleyiciler kullanmaya özen gösterirler.
Ancak bize göre önemli olan pahalı ya da ucuz sabunlar kullanmak değil. Sonuç olarak tüm sabunlar kir ve mikroplardan arındırma işine yarıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta; kullandığınız sabunun ne kadar doğal bir yapıya sahip olduğudur.
Ellerden çamaşırlara kadar kullanılan deterjanların özellikle son yıllarda doğal zeytinyağı içerikli olması çokça tercih ediliyor. Eğer sizin de tercihiniz bu doğallık yönündeyse Incia ürünlerine göz atabilirsiniz. Sıvı formda ya da köpük formda, normal ciltler için ya da hassas ciltler için, besleyici formülüyle vücut için, bulaşıklarınız ya da çamaşırlarınız için… Onlarca doğal Incia sabun çeşidine sitemizden de ulaşarak inceleyebilirsiniz.

Incia Hassas Ciltler İçin Zeytinyağlı Sıvı Sabun 250ml

Incia Arındırıcı Zeytinyağlı Sıvı Sabun 250ml

 

El ve cilt dezenfektanı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Bazen su ve sabun bulamadığımızda dezenfektan kullanarak kendimizi ve çevremizdeki diğer insanları virüsten koruyabiliriz. Ancak el ve cilt dezenfektanlarını kullanırken aşırıya kaçmak, solunum yollarımıza zarar vermemize sebep olur. Bu yüzden ölçülü kullanmak ve solumamak fazlasıyla önemlidir.

Proxentin Antibakteriyel Dezenfektan Hijyenik El Jeli 1000 ml

 

Equinox Hand On Alkol Bazlı Dezenfektan Losyon 1 Lt
Eris Antiseptik Antibakteriyel El ve Cilt Dezenfektanı 50 li Havlu Alkollü


İçeriğinde alkol bulunan dezenfektanlar çok daha etkilidir. Ama tercihen alkolsüz kullanmak isteyenler için alkolsüz dezenfektanlar da bulunuyor. Çantamızda küçük bir şişe dezenfektan taşımak, toplu taşıma gibi ortamlarda bizi güvende hissettirir. Eris dezenfektan markasının alkollü ve alkolsüz 50 ml’lik şişeleri çantanız için ideal.

Eris Alkollü Dezenfektan Losyon El ve Cilt 50 ml
Proxentin Antibakteriyel Dezenfektan Hijyenik El Jeli 50 ml
 

Yüzey dezenfektanları nerelerde kullanılır?

Tehlikeli virüslerin yayılımı genellikle yüzeylerden gerçekleşir. Bu yüzden ellerimizi sık sık yıkamak iyi bir çözüm olsa da, yüzeyleri virüslerden arındırmak da çok önemlidir. Eris dezenfektan ürünleri bu noktada da kurtarıcınız olacak. Başta topluca bulunulan umumi alanlar olmak üzere evimizin yüzeyinde de Eris Antibakteriyel 250 ml Yüzey Temizleme Losyonu kullanabiliriz.

Eris Antibakteriyel 250 ml Yüzey Temizleme Dezenfektanı

Bebek ve çocuklar için alkolsüz dezenfektanlar

Ebeveynler çocuklarına daha az zarar verecek ancak maksimum koruma sağlayacak çözüm arayışındalar. Özellikle bebekler, emekleyip çevreyi keşfederek ve ellerini ağızlarına sıklıkla götürerek virüslere açık hale gelirler. Bu yüzden güvenle kullanabileceğiniz alkolsüz dezenfektan spreylerini veya mendillerini tercih edebilirsiniz.

Eris Antibakteriyel CiltTemizlik Dezenfektanı 25'li Mendil
 Eris Antibakteriyel El & Cilt Dezenfektan 10 lu Havlu Alkolsüz