İçerik Detay

Vücut Losyonu Yüze Sürülür Mü?

Vücut Losyonu Yüze Sürülür Mü?

Vücut Losyonu Yüze Sürülür Mü?

Vücut losyonları yüksek oranlı nem barındıran içeriklerinde bolca su, az miktarda yağ ve çeşitli bileşen takviyelerini barındırır. Özellikle duş gibi tüm vücudu kurutan bir aktivite sonrası kullanımı tavsiye edilen vücut losyonları özellikle normal cilt tipleri için tercih edilmekte olup birbirinden zengin notalara sahip kokularıyla da kullanan kişileri iyi hissettirmektedir. Tüm vücuda yayılan yapısı gün boyu ferahlık ve tazelik sunabilir. Ancak vücut losyonlarının en büyük kullanım hatalarından birisi yüze uygulama yapmaktır. Vücut losyonları yüz gibi hassas bir bölgenin nemlendirilmesine yönelik olarak geliştirilmemiştir. Bu yüzden vücut losyonu yüze sürülmez.


Vücut Losyonu Nerelere Sürülür?

Vücut losyonları formülasyonları oluşturulurken, ana amaç ürünün cilt yüzeyine tutunarak ve yavaşça nüfuz ederek uzun süreli nem dengesinin korunmasıdır. Bu uygulama ise ancak yoğun ve güçlü içeriklerle sağlanmaktadır. Ancak yüz ve gerdan bölgeleri vücudun en ince derisine sahip olduğu için vücut losyonlarının kullanımına uygun değildir. Uygulandığında hassasiyet, çeşitli reaksiyonlar, aşırı parlama ya da yağlanma artışına sebep olabilmektedir.
Vücudun bacak, el, ayak ve gövde bölgeleri ise nispeten diğer bölgelere oranla daha kalın bir deri bariyerine sahiptir. Bu yüzden vücut losyonlarının en ideal kullanım alanlarının da bu bölgeler olduğunu söylemek doğru olacaktır.


Vücut Losyonu Nasıl Kullanılır?

Vücut losyonu kullanımında ilk dikkat edilmesi gereken şey, kendi cilt tipinize uygun ve güvenilir bir ürün tercih edip etmediğinizdir. Böylece ideal bir kullanımın ilk basamağı sağlanmış olur.
Vücut losyonlarını kuru cilt üzerine direkt uygulamak pek de doğru bir yöntem değildir. Bunun yerine özellikle duş sonrası gibi zamanlarda kurulandıktan sonra hafif nemli cilde sürmek vücudun sıcaklığıyla da birleştiğinde daha iyi emilim sağlamakta ve uzun süreli etkisini koruyabilmektedir. Vücudun diz kapakları, dirsekleri ya da bacak gibi bölümleri kimi zamanlarda çok daha fazla kurumaya eğilimli olabilmektedir. Böyle bölgelerin nemlendirilmesi için gün içinde sürüm işlemini tekrarlayabilirsiniz.


Vücut Losyonu Ne İşe Yarar?

Vücut losyonları cilde sürüldüğünde adeta nem koruyucusu savaşçıları rolü üstlenerek cildin üstüne bir bariyer gibi yayılır. Böylece gün içinde az su tüketimi, tuzlu beslenme alışkanlıkları, çeşitli ilaç kullanımları, soğuk hava koşulları, kuru havalar ve güneşin zararlı ışınları gibi faktörlere bağlı olarak cilt yüzeyinde barınan nemin tüketilmesini engellemeye çalışır. Pürüzsüz, yumuşak ve aydınlık bir cilt yüzeyi için tercih edilmesi gereken vücut losyonları aynı zamanda duş sonrası tazelik ve hoş aromalı kokuları da sunabilmektedir.

 


DİĞER BLOG YAZILARI