Yağlı Bir Cildim Var Ne Yapmalıyım?

Ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan ve daha sonrasında zamanla geçen ya da devamlılık gösteren yağlı ciltler, gözeneklerden salınan dengesiz sebum sebebiyle oluşmaktadır. Gereğinden fazla üretilen sebum ise cilt üzerinde yağlı bir doku oluşturarak parlak ve zaman zaman kötü görünümlere yol açar. Aslına bakılırsa yağlı ciltler pek çok açıdan çevresel etkenlere karşı daha savunmalıdır. Buna rağmen yağlı ciltlerde gözeneklerin tıkanması, sebum fazlalığı nedeniyle akne ve sivilce problemlerinin oluşması ile beraber sorunlar artıyor. Siz de yağlı cildinize çeşitli çözüm önerileri arayanlardansanız, sizlere sunacağımız tavsiyelerle daha dengeli bir cilt bariyerine sahip olabilirsiniz. Çözüme giden en büyük yol durumu kabullenmek, tanımak ve buna uygun alışkanlıklar edinmektir. Cildinizin yağlı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak pek çok karma cilt tipi de yağlı ciltlerle aynı özellikleri gösterir. Bu yüzden cildinin karma, yağlı, hassas ya da akne eğilimli gibi tanımlardan hangisine yatkın olduğunu bulmalısınız. Daha sonrasında ise eğer rahatsızlık seviyen büyükse bir dermatologa danışarak belirli bir tedavi yöntemini benimseyebilirsiniz. Ancak günlük hayatta öncelikle yağ temelli yeme düzeninden uzaklaşmalı, cilt tipine uygun olarak geliştirilmiş ürünlerden faydalanmalısınız. Temizleme, arındırma, besleme, nemlendirme ve koruma ölçütlerine uyarak cilt bakımını gerçekleştirmelisiniz. Üstelik yağlı cilde sahip diğer kişilerin düştüğü hataya düşerek cildinizin ek nemlendiriciye ihtiyacı olduğunu düşünmemeli, su bazlı nemlendiricilerle sıkı bir dostluk geliştirmelisiniz!
     

Yağlı Cilt Nasıl Temizlenir?

Yağlı ciltler için uygulanan bakım rutinlerinin belki de en önemli adımı temizlemektir. Cilt üzerindeki fazla sebum ve yağlı yapının arındırılması cildin nefes almasını ve nem dengesinin normalleşmesini sağlar. Bunun için özel olarak geliştirilmiş temizleyici jel, maske, peeling ya da maske formlarından yararlanabilirsiniz. Ancak bu ürünleri kullanırken mutlaka kullanım önerilerini dikkate almalı, sebum dengesini azaltmak sebebiyle gün içinde sık cilt yıkaması yapmamalısınız. Aksi takdirde cilt bariyerinin bozulmasına ve tahrişlere yol açabilirsiniz. Her makyaj öncesinde hafif, makyaj sonralarında ise kapsamlı bir cilt temizliğini benimsemek yağlı ciltler için uygun bir davranıştır. Böylece makyajın kalıcılığı arttırılırken zararları minimuma indirilebilir. Cildinin temizliği sırasında ise suyun sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Ekstra sıcak suyla yıkamak cildinde çeşitli problemlere yol açabilir. Bu yüzden soğuk ya da ılık sularla durulama işlemi çok daha iyi bir seçim olacaktır.
     

Evde Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı cilt bakımı için evdeki doğal yöntemlerden faydalanmak istiyorsanız, senin için de birkaç önerimiz var! Hemen hemen her evde bulunan bazı ürünler cilt üzerindeki sebum salgısının kontrolü için etkili olabilmektedir. Örneğin gül suyu bunların en bilineni olup yağlı ciltler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İçeriğindeki saf yapı gözeneklerin temizlenmesini sağlarken aynı zamanda hafif nemlendirici içeriğe de sahiptir. Evde yapılacak cilt bakım kürlerinin bir diğer önemli maddesi ise avokado olabilir. Zengin yağ yapısı cildin sadece nemlenmesine değil, aynı zamanda beslenmesine de yardımcı olur. Bal ise güçlü bir antiseptiktir. Gözeneklerde oluşabilecek çeşitli enfeksiyonların önüne geçer ve cilt yapısını güçlendirir. Tüm bu doğal yöntemlerden faydalanırken mutlaka cildinizin sebum dengesi için güvenilir ve kaliteli bir ürün tercihi yapmalı, düzenli kullanımla beraber cilt temizliğinizi aksatmamalısınız.

 


Diğer tüm bloglar