Karamürver Vitamin Faydaları Nelerdir?

Karamürver Vitamin Faydaları Nelerdir?

Karamürver Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Mürver geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılmasına rağmen, bu uygulamanın herhangi bir faydası olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. Kara mürverin faydaları, içeriğindeki antioksidanlar ve C vitamini gibi önemli besinlerden gelir. C vitamini başta bağışıklık sistemi, cilt sağlığı ve enerji metabolizması olmak üzere birçok yönden fayda sağlayabilir. Mürver özü ürünleri genellikle C vitamini içeriğini desteklemek için çinko gibi mineraller ekler.

 

Kara Mürver Nedir?

Latince mürver olarak adlandırılan kara mürver, Adoxaceae familyasına ait çiçekli bir bitkidir. Bu aileye ait çeşitli türlere genellikle mürver veya mürver denir. Son yıllarda, bu bitki genellikle C vitamini ve multi vitaminler gibi takviyelere eklenmiştir. Yurt dışında daha çok mürver olarak anılsa da ülkemizde kara mürver olarak da adlandırılmaktadır.

Kara mürver çiçeği tarihte en çok kullanılan bitkilerden biridir ve eski zamanlarda şifalı olarak kabul edilmiştir. Geleneksel olarak, Yerli Amerikalılar genellikle tıbbi amaçlar için mürver özü kullandılar. Eski Mısırlılar genellikle siyah mürveri kozmetik amaçlı kullandılar. Şu anda, Avrupa'nın birçok yerinde insanlar bu meyveyi kişisel kullanım için topluyor ve tüketiyor. Ayrıca bu bitki kuru mürver olarak yenebilir, kara mürver çayı olarak tüketilebilir veya kara mürver özünden yapılmış ürünlerle birlikte tüketilebilir. Ancak bitkilerin meyveleri, kabukları ve yaprakları zehirli olabileceğinden kaç doz yemeniz gerektiğini bilmeli ve pişirerek yemelisiniz. Bu konuda bir uzman görüşü alarak hareket etmeli ve doktor tavsiyesine göre hareket etmelisiniz.

 

Kara Mürver Şurubu Faydaları Nelerdir?

Kara mürver şurubu, kara mürver meyvelerinden yapılır. Kara mürver, antioksidanlar, lif ve C vitamini gibi çeşitli besinler içerir ve kalorisi düşüktür. 100 gram taze mürver 73 kalori, 18.4 olduğu semptomların süregram karbonhidrat ve 1 gramdan az yağ ve protein içerir. Kara mürver özütünün grip virüslerinin nedenini ve şiddetini azalttığına inanılmaktadır. Bu sonuçlar umut verici olsa da daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır. Kara mürverin kolesterol, ürik asit ve kan şekeri düzeylerini düşürme gibi etkileri hayvan çalışmalarında görülse de daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır. Kara mürverin bilinen diğer faydaları ise; zararlı bakterilerle savaşır, bağışıklık sistemini destekler, ultraviyole radyasyonu önler, idrar çıkışını arttırır ve bazı antidepresan özellikler gösterir. Son olarak siz de karamürver vitamini ile zinde olmak istiyorsanız, Welldermo’nun karamürver şurubu, kapsülü ve vitaminlerini deneyebilirsiniz.

 


Diğer tüm bloglar