Yağlı Ciltler İçin Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Yağlı Ciltler İçin Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Yağlı Ciltler İçin Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Yağlı ciltler için evde peeling nasıl yapılır? Peeling uygulamaları her cilt tipi için oldukça önemli bir cilt bakım rutinidir. Ölü derilerin cilt yüzeyinden uzaklaştırılmasını sağlarken aynı zamanda deri hücrelerinin beslenmesine ve renk eşitsizliklerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Yağlı ciltler için tercih edilecek evde peeling uygulamalarında ise cilt yüzeyinden sebumun arındırılmasına ve ph dengesinin düzenlenmesine yardımcı olacak içeriklerden yararlanılmalıdır. Haftada 1-2 defa olmak üzere kullanılacak bu içerikler nazikçe yüze yayılmalı ve ardından dairesel hareketlerle uygulanmalıdır. Peeling esnasında yer çekiminin tersi yönünde uygulayacağınız masaj hareketleri aynı zamanda cildinizdeki kan akışını hızlandırarak daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını da destekleyecektir. Son aşamaya gelindiğinde, peeling türevleri ciltten ılık su yardımıyla çıkarılmalı, yağlı ciltlere özel bir tonik kullanılmalı ve su bazlı bir nemlendirici cilt yüzeyine uygulanmalıdır.


Yağlı Ciltler Peeling Yapmalı Mı?

Peeling uygulamaları cilt soyucu özellikleri sebebiyle genelde kurumuş ciltlerle özdeşleştirilse de, her cilt tipine özel üretilen ya da oluşturulan peeling formları vardır ve kullanımı cilde büyük faydalar kazandırabilmektedir. Örneğin yağlı ciltlerde üretilen fazla sebum salgısı gözeneklerde birikim sorununa ve buna bağlı olarak da siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebep olabilir. Ancak doğru bir uygulamayla kullanılacak peeling türevleri, içeriğindeki bileşenlerle yüzdeki yağın kontrol edilmesine yardımcı olurken aynı zamanda tanecikli içeriklerle gözeneklerin üstünde biriken ölü deri hücrelerinin temizlenerek fazla yağın gözeneklerden arındırılmasını destekler. Aynı zamanda sivilce kremi , sivilce maskesi gibi destekleyici ürünler de yağlı ciltlerin akne eğilimine karşı savaşmasında yardımcı olur.


Yağlı Ciltler İçin Doğal Peeling Tarifleri Nelerdir?

Yulaflı-Ballı Peeling: Eşit miktarlarda karıştıracağınız yulaf ezmesi, yoğurt ve bal üçlüsünü yüzünüze sürdükten sonra bir fırça yardımıyla ya da ellerinizle dairesel hareketlerle masaj yapmanız gerektirmektedir. Toplamda 10-15 dakika yüzde tutulan bu peeling cildin doğal yöntemlerle nemlenmesine ve yağ kontrolünün sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Deniz Tuzlu Peeling: Yağlı ciltler için en iyi peeling tariflerinden biri de deniz tuzu içerikli olanlardır. 1 yumurta akı, iki çay kaşığı deniz tuzu ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırarak yüzünüze uygulamaya başlayabilirsiniz. Nazikçe uygulanması gereken bu peeling sayesinde ölü deri kalıntılarından kurtulabilir, pürüzsüz ve mat etkili bir cilt yapısına bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Şeker peelingi: En klasik tariflerden biri olan şeker peelingi oldukça etkilidir. İçeriğinde bulunan şeker taneleri tüm cilt tiplerinde sağlıklı bir şekilde soyulma etkisi gösterir. Şekerin içine katacağınız bal ise cildin beslenmesini destekleyecektir.

Pirinç Peelingi: Pek çok hazır yüz peeling ürününün içinde de yer alan pirinç cildin aydınlanması ve pürüzsüzleştirilmesi için oldukça etkili olabilmektedir. Sizler de evinizde hazırlayacağınız peelingin içeriğinde pirinç, bal ve karbonat kullanarak ideal kıvamı elde edebilirsiniz. Bunun için pirinçleri suda bekleterek o suyu kullanabilir ya da doğrudan pirinç tozunu peelinge ekleyebilirsiniz.


Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri Nelerdir?

• Yağlı ciltler için en önemli bakım önerisi, ciltte bulunan fazla sebumun düzenli aralıklarla ve kapsamlı bir uygulamayla temizlenmesidir. Aksi takdirde normal düzeyden daha fazla salgılanan sebum zamanla gözeneklere dolmaya başlar ve bunun sonucunda siyah nokta, beyaz nokta ya da akne görünümleri ortaya çıkabilir.
• Yağlı ciltler için cilt bakım aşamalarında nemlendirme basamağından vazgeçilmemeli, aksine su bazlı içeriğe sahip olan bir nemlendiriciden faydalanılarak nemlendirmeye özen gösterilmelidir.
• Cilt üzerinde oluşan sebumun vücudunuz için zararlı olmadığını unutmamalı, tamamen kurtulmak için cildinizin kurumasına sebep olabilecek güçlü formüllü ürünlerden ve aşındırıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.
• Her cilt tipinde olduğu gibi güneş koruyucu ürünleri günlük alışkanlıklarınıza eklemeli böylece cildinizi koruma altına almalısınız.
• Haftada 1-2 kez olmak üzere cilt tipinize uygun peeling ve maske uygulamalarını unutmamalı, bu uygulamalar esnasında yüzünüze olduğu kadar boyun ve gerdan bölgenize de özen göstermelisiniz.
• Cilt bakımı sırasında ve duşta çok sıcak su tercih etmemeli, bunun yerine ılık suyla durulama gerçekleştirmelisiniz.

 


DİĞER BLOG YAZILARI