Yaygın Cilt Problemleri

Yaygın Cilt Problemleri
YAYGIN CİLT PROBLEMLERİ NE ZAMAN NORMALDİR; NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Saç fırçanızda, önceki günden birkaç kat daha fazla saç var gibi mi görünüyor? Ön kolunuzda yeni bir leke mi var? Yüzünüz bazı durumlarda parlak kırmızı mı oluyor? Bunlar, çoğu durumda kaygı verici olmayan ortak olaylardır.
 
Öyleyse, renk, doku veya ciltte meydana gelen başka bir değişiklik ne zaman endişelenecek bir durumdur? Ve ne zaman bir dermatolog’a görünmeli?
 
Önemli Not: Size uzman bilgileri sunabiliriz, ancak tanı veya tedavi önerileri sunamayız. 
 
Aşağıdaki sorunlardan herhangi biriyle (veya ilgili bir sorunla) ilgileniyorsanız, bir dermatologa görünün.

 
1. Akne
 
Normal:Ergenlik ve genç erişkinlik dönemlerinde az sayıda, küçük iltihaplı şişlikler veya papüller
Normal Değil:Sıklıkla ve çok sayıda sivilce ve lekeye sahip olmak ve bunları reçetesiz seçeneklerle kontrol edememek
 
Yetişkinler, hayatlarındaki iniş çıkışlara karşı bağışık değildir ve sivilce oluşumuna neden olabilecek düşündüğünüzden daha çok şey vardır. Bunlar, yanlış temizleyiciyi kullanmaktan, içsel bir şeyin dengesizliğine kadar herhangi bir şey olabilir. Akneniz yalnızca bir sıkıntıdan öte bir şeyse ve ondan kurtulacak gibi görünmüyorsanız, bir dermatologla iletişime geçin.

 
2. Soğuk Yaralar
 
Normal:Yılda bir veya iki kez nadir görülen lezyon
Normal Değil:Her ay tekrarlıyorsa
 
Soğuk yaralar, ateş, nezle veya oral uçuklar, dudak, ağız veya diş eti enfeksiyonundan kaynaklanır. Ağız üzerinde veya yakınında ortaya çıkan küçük, genellikle ağrılı kabarcıklar olarak görülebilirler. Kendi başlarına gitmeleri gerekir, ancak yılda bir veya iki defadan daha sık tekrarlar ve uzun süreli kalırlarsa, bir doktorla konuşma zamanı gelmiş demektir.

 
3. Kepek
 
Normal:Tezgah üstü şampuanlarla kontrol edilebilen ara sıra meydana gelen küçük pullar
Normal Değil:Daha kalın, pullu, kaşıntılı yamalar, özellikle iş ve sosyal hayatı etkilerse
 
Hafif kepek çoğu zaman uygun şampuanlar ve bakımlarla kontrol edilebilir. Bununla birlikte, kaşıntılı kafa deriniz ve pullarınız günlük hayatınızın önüne geçiyorsa tıbbi yardım almalısınız. Şiddetli veya kötüleşen kepek, vücudunuzdaki stres, çevresel değişiklikler veya dengesizliklerden kaynaklanabilir.

 
4. Saç Dökülmesi
 
Normal:Günde 150 kadar kıl kaybı
Normal Değil:Saç derinizdeki daireler şeklindeki kel yamaları farketme
 
Saçlarınız sürekli uzuyor ve yeni saç telleri eskilerin yerini alıyor, bu yüzden günde 150'ye kadar saç dökülmesi tamamen normal. Bununla birlikte, aşırı saç dökülmesi veya yamalı saç dökülmesi anormal bir şeyin işaretidir. Buna aşırı saç boyaması, sıcak şekillendirme aletlerinin veya bazı ilaçların aşırı kullanımı, hormon dengesizlikleri veya yüksek stres seviyeleri neden olabilir. Bu durumlardan bir veya birkaçına sahipseniz ve yoğun saç dökülmesi şikayetiniz var ise doktorunuza danışmayı geciktirmeyin.

Saç bakım ürünleri

Saç serumları


 
5. Tırnak Sorunları
 
Normal:Ara sıra kırılganlık hissi
Normal Değil:Tırnak tırnak yatağından kalkar ya da tırnak kalınlaşır
 
Tırnaklarınızın tırnak yatağından ayrılması, cilt hastalıklarına, enfeksiyona veya yeni bir yaralanmaya bağlı olabilir. Doktorunuz, en iyi tedavi seçeneğini önermek için bunlardan hangisinin tırnak sorunlarınıza neden olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir. Diğer yandan, kalınlaşan tırnaklar, mantar enfeksiyonundan kaynaklanabilir ve topikal veya oral reçeteli ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Tırnak bakım ürünleri

 
6. Cilt Döküntüleri
 
Normal:Normal cilt
Normal Değil:Kenarları kabarık dairesel döküntü
 
Deri döküntüleri kaşıntılı, ağrılı, dokunulamayacak kadar yangılı veya rahatsız edici olabilir. Cilt döküntüsüne, cilt bakım ürünlerine hassasiyetten cilt rahatsızlıklarına kadar her bir çok etken neden olabilir; bazı döküntüler daha fazla özen gösterilmeye ihtiyaç duyar.Örneğin sınırları belirli, dairesel bir döküntü tedavi edilebilir bir mantar olan saçkıran belirtisi olabilir.

Onarıcı Cilt Bakım Ürünleri

 
7. Egzama
 
Normal:Hassas cilde sahip kişilerde, cilt üzerinde kolayca iyileşen hafif kaşıntılı lekeler olabilir.
Normal Değil:Yaşam kalitesini ve uyku kalitesini etkilemeye başlayan ve tezgah üstü hidrokortizonlara kolayca yanıt vermeyen kaşıntılı yamalar
 
Tetikleyicilerinizden kaçınıp, reçetesiz tedavileri denemenize rağmen, egzamayı kontrol altına almakta zorlanıyor olabilirsiniz. Eğer alevlenmeleriniz normal yaşamınıza engel oluyorsa, bir dermatolog size alternatif seçenekler sunabilir.

Vücut nemlendiricileri

 
8. Sedef Hastalığı

Normal:Normal cilt veya nadir / hafif saçılmış psoriatik yamalar
Normal Değil:Tüm vücudutta psoriatik yamalar ve / veya sedef hastalığınız kişisel ve iş yaşamınızı etkiliyor olması
 
Otoimmün bir durum olan sedef hastalığı bazı çevresel faktörler ve diğer sağlık endişeleri ile daha da kötüleşebilir. Eğer sedef hastalığınızı kontrol altına almakta zorlanıyorsanız, dermatoloğunuzla randevulaşmanın zamanı gelmiş olabilir.
 
 
9. Cilt Yaşlanması
 
Normal:Esneklik kaybı, yüzdeki hacim kaybı ve zamanla çizgi ve kırışıklıkların gelişimi
Normal Değil:Erken başlangıçlı kırışıklık, koyu lekeler ve cilt parıltısı ve ton kaybı ile erken yaşlanma. 
 
Güneş ana suçludur. Güneş, kirlilik, cilt bakım rutini ve bazı yaşam tarzı alışkanlıkları cildinizin yaşlanma hızını etkileyebilir. Cildiniz olması gerekenden daha hızlı yaşlanma belirtileri gösteriyorsa, dermatoloğunuz cilt bakım rutinde bir değişiklik yapmanızı önerebilir.

Yaşlanma karşıtı bakım ürünleri

 
10. Cilt Lezyonu

Normal:Çil, güneş veya yaş noktası
Normal Değil:Kalıcı, iyileşmeyen lezyon, özellikle güneşe maruz kalan bölgelerde lezyonlar var ise, cilt kanseri belirtisi olabilir
 
Çiller, benler ve diğer cilt lekeleri doğal olarak kötü olmayabilirken, bunlara göz kulak olmak her zaman iyi bir fikirdir. Kalıcı bir lezyonunuz varsa - özellikle değişen, düzensiz veya kurşun kalem silgisinden daha büyükse - kontrol ettirmek her zaman daha iyidir.
 

11. Rosacea
 
Normal:Yanakları ve orta yüz bölgesini tercih eden hafif kızarıklık ve kırık damarlar
Normal değil:Kırmızı, hassas, ağrılı cilt, bazen akne tipi döküntülerle birlikte olduğunda
 
Rosacea'ya sahip her insanda tetikleyiciler ve bu tetikleyicilere cildin tepkisi farklıdır. Doktorunuz parlamalara neyin sebep olduğunu ve başka bir şeyin cilt durumunuzu kötüleştirip etkilemediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

La Roche-Posay Rosaliac Serisi

 
12. Cilt Renk Değişikliği

Normal:temiz bir cilt veya güneşte kötüleşen küçük kahverengi noktalar
Normal Değil:Alın, yanaklar ve üst dudağı tercih eden kalıcı lekeli kahverengi pigmentler (hamilelik ve doğum kontrol hapları ile ilişkili olabilir)
 
Hormon değişiklikleri derideki renk bozukluklarını suçlamak olabilir. Bu yüzden güneş hasarı, cilt yaralanmaları, aşırı melanin veya cilt kanserleri olabilir. Cildinizde lekeler varsa veya yeni lekeler fark ediyorsanız, onlar hakkında bir doktora görünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Leke bakım ürünleri

 
13. Kirpik İncelmesi
 
Normal:Yaşla kirpiklerin aşamalı olarak incelmesi
Normal Değil:Metabolik dengesizliklerden veya kimyasal / ısı hasarından kaynaklanan kirpikler kaybı veya incelmesi
 
Genellikle, kötü güzellik alışkanlıkları kirpikleri inceltebilir - örneğin göz makyajı ile ​​uyumak veya göz makyajı temizleyicisini fazla agresif uygulamak gibi. Diğer zamanlarda ise incelmenin nedeni daha ciddi olabilir - bakteri enfeksiyonu, hormonal dengesizlikler veya otoimmün bir hastalık gibi.
Suçu güzellik rutininize atamıyorsanız, muhtemelen bir dermatolog görme zamanı gelmiştir.

Kaş ve Kirpik Bakım Ürünleri
 

14. Aşırı Terleme
 
Normal:Fiziksel veya duygusal uyarıcılarla uygun terleme
Normal Değil:Sosyal ve iş yaşamını etkileyen yüz, kafa, koltuk altı, avuç içi ve tabanların terlenmesi, iş görüşmeleri, yaşam kalitesi
 
Terleme vücudun tamamen normal bir fonksiyonudur. Çalışıyorsanız veya stresli bir durumdaysanız, ter endişelenecek bir şey değildir. Bu sadece vücudunun sizi sakinleştirmesidir. Bununla birlikte, bazı tıbbi durumlar, takviyeler veya ilaçlar aşırı terlemeye neden olabilir. Normalden daha fazla terliyorsanız doktorunuzla konuşun.
 

15. Siğiller
 
Normal:Normal cilt
Normal Değil:Cilt üzerinde, başkalarına bulaşıcı olabilecek ve tedavi edilmesi gereken tekli veya çoklu deri dikenleri.
 
Siğiller, cildin üst tabakasının enfeksiyonundan kaynaklanan iyi huylu büyümelerdir. Enfeksiyondan kaynaklandıkları için, siğil diğerlerine bulaşıcı olabilir. Genellikle zararsız olmalarına rağmen, özellikle siğil ağrıyorsa veya çok sayıda ise, tedavi veya aldırma için bir dermatolog görmek isteyebilirsiniz.
 
 
ÖNEMLİ NOT: Sağlığınız söz konusu olduğunda dikkatli olmak daima en iyisidir. Cildinizde, saçlarınızda veya tırnaklarınızda olağan dışı bir şey fark ederseniz, derhal bir dermatologla iletişime geçin.


DİĞER BLOG YAZILARI