En Çok Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?

En Çok Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?

En Çok Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?

En çok hangi yiyecekler sivilce yapar? Yediğimiz gıdalar beslenmemizi etkilediği gibi cilt sağlığımızı da etkileyebilir. Cips, rafine gıdalar, fast food, kızartmalar, aşırı baharatlı ve tuzlu gıdalar cildinizde yağlanma ve bununla beraber gelişebilecek birçok soruna sebep olabilir. Sivilce, akne, siyah nokta ve gözeneklerin genişlemesi bunlardan sadece birkaçıdır. Cildiniz için etkili bir bakım ve onarım yapmaya beslenme düzeninizde yapacağınız değişimlerden başlamak ilk adımlardan biri olmalıdır. Bu sayede sadece cilt sağlığınızı değil sistemik sağlığınızı da güvence altına alabilirsiniz.
 

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce oluşumu birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Dönemsel ya da kronik şikâyetlerinizde öncelikle doktorunuza muayene olmak ve ardından kozmetik ya da medikal destek almak tavsiye edilir. Sivilce oluşumunu tetikleyebilecek birkaç sebebe şimdi beraber bakarak değişime giden yolda ilk adımı atabiliriz.

-Hormonal değişimler (Ergenlik, menopoz, andropoz, hormon desteği almak, hormon hastalıklarına sahip olmak, laktasyon ve çocuk sahibi olmak)
-Yanlış ya da eksik beslenme (Aşırı yağlı yiyecekler tüketmek, paketlenmiş gıdalara ağırlık vermek, fast food tüketimi vb.)
-Cildinize uygun olmayan kozmetik ürünleri kullanmak (Cildi fazla kurutan ve tahrişe sebep olan ürünler beraberinde sivilce de yapabilir. Cilt tipinizi doğru belirlemek için “Cilt tipini Nasıl Anlarız?” yazımızdan yardım alabilirsiniz. Bu sayede cildinize uygun ürünler kullanarak sağlıklı ve etkili bir bakım yapabilirsiniz.)
-Çevresel etkenler (Hava kirliliği, alerjene maruz kalma, ciltle çok fazla oynamak vb.)
-Kişisel temizlikte yetersizlik (Ortak havlu, kese lif kullanımı zaman zaman sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Uzun süre yastık ve çarşaflarınızı değiştirmemek bakteri oluşumunu tetikleyerek cildinize zarar verebilir.)

Birçok sebep cildinizde sivilce gibi tekrar eden sorunlara yol açabilir. Sivilcelerinizin iyileşmesinde ilk adım neden oluştuğunu doğru belirlemek olacaktır. Sebep üzerine yoğunlaşarak doğru cilt bakım ürünleri tercih ettiğinizde cilt sorunlarınızın düzenli kullanımla beraber yatıştığını görebilirsiniz. Sağlıkla ışıldayan ve doğal güzelliğiyle parlayan bir cilt için kendinize bir güzellik yaparak başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, yeterli uyku ve bol su içmek genel sağlığınızı desteklediği gibi cilt sağlığınıza da yardımcı olur. Bunların yanı sıra sivilce maskesi , sivilce kremi ve diğer sivilce karşıtı ürünler cildinizi arındırmak konusunda sizlere yardımcı olabilir.

DİĞER BLOG YAZILARI