Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir?

Kolajen Ne İşe Yarar? Vücudunuzun Bayılacağı 8 Kolajen Arttırıcı Ürün

Bugünlerde, güzellik reyonlarında düşünülebilecek hemen hemen her üründe “kolajen” kelimesini görmeden geçmek pek mümkün değil. Serumlardan tabaka maskelerine kadar her bir ürün, kolajen içerdiğini, artırdığını veya geri kazandırdığını iddia eder. Fakat bu kolajen çılgınlığını başka bir güzellik modası olarak reddetmeden önce, tam olarak ne olduğuna ve neden çok ihtiyaç duyduğumuza bir göz atalım. 

Kolajen Nedir ve Nereden Gelir?
Kolajenler vücudumuzun toplam protein kütlesinin yüzde 30'unu içeren bir protein peptididir ve bu onları memelilerde en çok bulunan protein yapar.  Kolajen aynı zamanda “Vücudun yapısal proteini ve cildin strese dayanıklı materyali” olarak adlandırılıyor. Cildin yanı sıra tendonlar, kıkırdak, bağ, kemik astarında ve kan damarlarında bulunur. Vücudun ve cildin şeklini korumasına, yırtılmaya ve deformasyona direnmesine sağlar.

Farklı Kolajen Çeşitleri
Lifli yapısı nedeniyle, kolajen genellikle vücudun dokularını ve iç organları destekleyen ve birleştiren bir “iskele” olarak adlandırılır. Her şeyi bir arada tutan bir yapıştırıcı olarak düşünün. 28 çeşit kolajen vardır; Tip I, II ve III bunların en yaygın olanlarıdır (vücudumuzdaki kolajenin yüzde 80 ila 90'ını oluşturur). 

·Tip I vücuttaki en yaygın kolajen şeklidir. Cildinizin, kemiklerin, organların ve tendonların yapısını oluşturur. (Cildiniz açısından faydaları nedeniyle, bu genellikle güzellik ürünlerinde aramak isteyeceğiniz kolajen türüdür.)
·Tip II kolajen eklemlerde bulunan esnek bağ dokusu olan kıkırdak yapı bloğudur. Araştırmalar, tip II kolajenin eklem ağrısını azaltmada faydalı olabileceğini göstermektedir.
·Tip III kolajen, cildin yanı sıra çeşitli organlarda (akciğerler gibi) bulunur. Genellikle tip I kolajen ile birlikte bulunur ve cildi, kemikleri ve daha fazlasını desteklemesine yardımcı olur.

Kolajenin Cilde Faydaları
Diğer şeylerin yanı sıra, kolajen cildi sağlam, esnek ve pürüzsüz tutmaktan sorumludur. Araştırmalar, kolajen alımının cildin genel görünümünü ve dokusunu iyileştirebileceğini göstermektedir. Skin Pharmacology and Physiology dergisinde yayınlanan bir araştırma, günde bir kez kolajen takviyesi alan kadınların bir ay sonra cilt esnekliğinde belirgin gelişmeler olduğunu tespit etti. Çalışmanın sonunda kadınların ciltlerindeki nem seviyelerinin artığı görüntülendi. 
Kolajen ayrıca size esneklik sağlayacağı için, deri çatlaklarını ve selülitleri azaltacaktır.
Kolajenin selülit görünümünü azaltma kabiliyeti söz konusu olduğunda, Tıbbi Gıdalar Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, altı ay boyunca kolajen takviyesi alan kadınların, araştırmanın sonunda orta seviyedeki selülitlerin görünümünde bir iyileşme gösterdiğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, kolajenin, selülit görünümünü yumuşatmayı sağlayan "dermal yapıyı" onarabileceğini açıkladı.

Kolajen Eksikliği Neden Oluşur?
Ne yazık ki, vücudumuz kaçınılmaz olarak zamanla kolajen kaybeder. 20'li yaşlarımızdan itibaren üretimi her yıl yüzde 1 azalmaktadır. Kolajen lifleri enzimler tarafından parçalanır ve güneş ışığındaki UV ışınlarına maruziyet sonucu sentezleri azalır. Kolajenin parçalanması ayrıca kirlilik, sigara, alkol ve stres gibi diğer faktörlerden de kaynaklanabilir. 
Ancak hepsi kaybolmaz. Uzmanlara göre “Cildin metabolizması geliştirilerek kolajen üretimi artırılabilir.” Topikal retinoid ve retinol kolajen sentezine destek olur. Kolajen takviyeleri (özellikle de C vitamini, çinko ve hyalüronik asit gibi kolajen artırıcı bileşenlere sahip olanlar) ve sağlıklı bir diyet, kolajen tahribatının önlenmesine de yardımcı olabilir.
 
Kolajen Üretimini Destekleyen En İyi Ürünler
Daha sağlıklı bir cilt için hiç bitmeyen arayışta, bilmek işin yarısıysa, diğer yarısı da doğru ürünü bulmaktır. İşte sizin için seçtiğimiz en iyi ürünler!

 
 
Kolajen Serumları

1. Darphin Stimulskin Plus Lifting Etkili Total Anti Aging Serum 30ml
 
Lüks total anti-aging cilt bakım serisi Stimulskin Plus cildin tüm olgunlaşma belirtilerini hedef alır ve genç bir görünüm vaad eder. Cilt günden güne daha sıkı ve aydınlık bir görünüme kavuşur. Push-up etkisine sahiptir. Push etkisi Cildi tekrar şekillendirmeye ve hacimlendirmeye yardımcı olurken up etkisi ile cilt kontürünü belirginleştirir ve cilde dolgunluk vererek sıkılaştırır.

2. Lierac Premium Regenerating Yaşlanma Belirtilerine Karşı Etkili Yeniden Yapılandırıcı Serum 30ml
 
Kullanabileceğiniz en iyi yaşlanma karşıtı ürünlerden biri: serum. Süper hafif dokusu sayesinde, serumlar cilde nemlendiriciden daha derine nüfuz etme yeteneğine sahiptir, bu da onu hayli etkili bir seçenek haline getirir. Bu serum, DNA üzerinde koruyucu ve onarıcı etkileri sayesinde hücresel yenilenme sürecini hızlandırır. Cildin genç görünme sürecini uzatır. Çizgi bakımı yaparken dolgunluğu ve ciltteki hacmi arttırır.


Kolajen Kremleri
 

3. Skinceuticals Triple Lipid Anti-Aging Bakımı 50ml
 
Çoğu zaman kırışıklık önleyici kremler çok ağırdır, ancak bu krem hemen cildinize nüfuz eden hafif bir yapıya sahiptir.  Hızlı emilen formülü, serbest radikal hasarına karşı savaşmak için antioksidanlara, vitaminlere ve diğer besin maddelerine sahiptir. Triple Lipid Restore 2:4:2 %2 saf seramid, %4 doğal kolesterol ve %2 yağ asidi bileşenlerinden oluşan maksimum lipid konsantrasyonu ile formüle edilmiştir. Cildin savunma bariyerini güçlendirir, kaybedilen lipid miktarını yeninden kazandırır, doğal onarım mekanizmasını destekler ve yaşlanma belirtilerine sahip cildi besler, pürüzsüzlük, sıkılık ve parlaklık kazandırırken, açık gözeneklerin kapanmasına yardımcı olduğu klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Nem kaybına karşı 24 saat koruma sağlar, kuru ciltler için idealdir. KLİNİK ÇALIŞMA: 8 haftalık çalışmada, Triple Lipid Restore 2:4:2 'in yaşlanma belirtilerinde gözle görülür iyileşme sağladığı görülmüştür: 
·     +66% pürüzsüzlükte iyileşme 
·     +35% cilt sıkılığında iyileşme 
·     +20% renk eşitliğinde iyileşme 
·     +26% cilt parlaklığında iyileşme 
·     +44% gözenek görünümünde iyileşme

Protokol: 8 haftalık klinik çalışma. 55 kişi. Günde 2 defa Triple Lipid Restore 2:4:2'nin SkinCeuticaks Gentle Cleanser ve Ultimate UV Defense SPF 30 ile birlikte kullanımı.

4. Murad Rapid Collagen Infusion Anında Sıkılaştırıcı 30ml
 
Deniz yosununun bu kadar önemli cilt yararları olabileceğini kim bilebilirdi? Bu yaşlanma karşıtı üründeki kanatlı yosun (bir çeşit deniz yosunu) cilt bakımı açısından çok yararlıdır. Hızlı etkili formülü ve içerdiği kolajen amino asit ile cilt yüzeyine etki ederek cildi anında onarmaya ve cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Cildin nem seviyesini dengeleyerek kırışıklıklarla mücadele eder. Merhaba, pürüzsüz bir cilt! 


5. Vichy Liftactiv Antı-Aging Çizgi Bakımı Kollajen Kremi 50ml
 
Kırışıklıkları hedeflemenin ötesinde, etkili bir yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünü, cildinizi aydınlatacak ve oksidatif strese (kirlenme gibi) karşı koruyacaktır. Formüldeki kollajen cildi daha sıkı kılar, Peptidler nemi dengeler ve antioksidan olan C vitamini ile cildi hasarlara karşı korur.


Kolajen Tedavisi
 

6. Dermalogica Dynamic Skin Recovery Sıkılaştırıcı Spf50 Gündüz Nemlendirici 50ml
 
SPF 50 güçlü güneş filtreleme ve yaşlanma karşıtı bileşenler ile erken yaşlanmaya neden olan çevresel faktörlere karşı savaşır. Cildin uzun süre nemli kalmasını sağlamaya, cilt yaşlanmasına neden olan tetikleyicileri kontrol altına almaya yardımcı olu. Doğal bariyerinizi peptitler ve hyaluronik asit nemlendirici duvarıyla güçlendirir. Ayrıca kırışıklıkları azaltmak ve cildinizin görünümünü düzenlemek için kollajen üretimini teşvik eder.

7. Voonka Collagen Gel 250 ml
Aloe vera, Hiyalüronik asit ve kolajen içeren bu jel kuru ve yıpranmış cildi nemlendirir. Tahriş olmuş cildi yatıştırır. Cildin sıkılaşmasına ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Tüm cilt tipleri için uygun olan bu jel masaj için de kullanılabilir.
*Paraben, silikon ve renklendirici içermez.

 

 

Kolajen Takviyesi

 

8. Nutraxin Gold Collagen 10x50ml Beauty Shots

Cildinize içten dışa bakmak, yüzünüze sürdüğünüz şeyler kadar önemlidir. Bununla birlikte, kolajen takviyesi, yaşlanma belirtilerini yok etmek için harika bir yoldur. Nutraxin Gold Collagen, ayva suyunu kolajenle birleştiren ve vücutta doğal olarak bulunan koenzim Q-10, l-karnitin, hyalüronik asiti birarada sunan özel bir formülasyondur. İçeriğinde yer alan kolajen, kolay emilim sağlayan hidrolize deniz kolajenidir. Hidrolize Kollajen, cildin doğal bir bileşeni olup cildin sıkılığını ve elastikiyetini korur. Hyaluronik Asit doku hidrasyonu, ve hücresel fonksiyon için gereklidir. Çilek aroması ile içimi lezzetlidir.
Her 1 şişede (50 ml)
·     Hidrolize kolajen        10 g
·     L-askorbik asit            300 mg
·     Vitamin B6                  0,7 mg
·     Vitamin B5                  6 mg
·     Vitamin E                    12 mg
·     D-biotin                      2000 µg
·     L-karnitin                    100 mg
·     Hyalüronik asit           10 mg
·     Koenzim Q10              10 mg


DİĞER BLOG YAZILARI